Przygotowanie do jazdy podczas egzaminu na prawo jazdy jest bardzo ważnym elementem. Dowiedz się, jak odpowiednio to wykonać już dziś!
Egzamin na prawo jazdy u niejednej osoby wywołał wielki stres, dlatego warto przygotować się do niego tak, aby poczuć się pewnie. Pamiętaj również, że przedstawiona kolejność kroków poniżej nie jest przedstawiona przypadkowo, ponieważ na egzaminie trzeba będzie wykonać ją w ten sam sposób.
1. Przygotowanie do jazdy – ustawienie fotela w samochodzie
Pierwszą czynnością, jaką powinno się wykonać po wejściu do samochodu jest ustawienie fotela. Odpowiednie ustawienie fotela polega na ustawieniu go na takiej wysokości, aby mieć dobrą widoczność na drogę. Następnie należy ustawić bliskość fotela do kierownicy. Ustawia się go w ten sposób, aby stopy bezproblemowo dosięgały do pedałów auta oraz, aby przy pełnym wciśnięciu np. pedału sprzęgła noga była delikatnie zgięta w kolanie.
Zobacz także: Nauka znaków drogowych – zdjęcia wraz z opisami
2. Przygotowanie do jazdy – ustawienie kierownicy
Kierownica powinna być ustawiona na wysokości barków lub delikatnie poniżej barków kierowcy. Dodatkowo po ułożeniu rąk na górnej części kierownicy staw łokciowy powinien być delikatnie ugięty. Jeśli tak nie jest, to kierownicę przestawia się za pomocą pionowej regulacji. W przepisach ustalona jest również odpowiednia odległość kierownicy od klatki piersiowej kierowcy. Wynosi ona od 25 cm do 40 cm. Jest to bardzo ważna kwestia, gdyż podczas uruchomienia poduszek powietrznych kierowcy auta mogłaby stać się krzywda, gdyby nie zastosował się do zaleceń.
3. Ustawienie zagłówka
Jak ustawić zagłówek fotela w samochodzie? Prawidłowo ustawiony zagłówek powinien być ustawiony tak, aby potylica głowy stykała się ze środkową częścią zagłówka
3. Przygotowanie do jazdy – ustawienie lusterek
Na początku ustawia się lusterko wsteczne. Powinno one pokazywać nam całą szybę tylną samochodu. Następnie przechodzi się do ustawienia lusterek bocznych. Jak ustawić tego rodzaju lusterka? Lusterka boczne powinny być ustawione tak, aby kierowca widział, jak największy obszar za samochodem, w jego obszarach oraz, aby widoczny również był kawałek boczny auta (najczęściej od klamki tylnych drzwi samochodu).
4. Przygotowanie do jazdy – zapięcie pasa
Na końcu przygotowania do jazdy samochodem należy pamiętać o zapięciu pasa! Pamiętaj o tym, gdyż nie wykonanie tej czynności gwarantuje oblanie egzaminu.
Podsumowanie
Jeśli wykonasz wszystkie te czynności, to jesteś gotowy do prowadzenia samochodu. POWODZENIA NA EGZAMINIE!