auto-sim.com.pl

Blog tematyczny o nauce jazdy, motoryzacji i akcesoriach

Nauka jazdyPoradnik

Jakie zmiany wprowadzi kodeks ruchu drogowego 2022?

Jakie zmiany wprowadzi kodeks ruchu drogowego 2022?

Kodeks ruchu drogowego 2022 wprowadził wiele zmian, z którymi kierowcy powinni się zapoznać jak najszybciej. W tym artykule wyjaśnimy, co się zmieniło i na co trzeba uważać.

Zmiany w kodeksie drogowym

Piraci drogowi powinni być zaniepokojeni, ponieważ zmiany mogą mocno dotknąć ich kieszeń. Wysokość mandatów za wykroczenia drogowe znacząco wzrosła. Za nieprzestrzeganie przepisów można zapłacić nawet kilka tysięcy złotych, dlatego lepiej zachować szczególną ostrożność. W rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów zostały zawarte wszystkie zmiany w kodeksie drogowym, które obowiązują już od pierwszego stycznia. Za przekroczenie prędkości do 30 km/h trzeba zapłacić już 400 zł. Z kolei 800 zł należy zapłacić, jeżeli prędkość przekroczymy od 31 do 40 km/h. Przekroczenie o 41-50 km/h skutkuje mandatem w wysokości 1000 zł, natomiast 51-60 km/h to 1500 zł. Aż 2500 zł będą musieli zapłacić piraci drogowi, którzy będą jechać o 71 km/h za szybko. Dodatkowo podwyższona została kara za korzystanie z telefonu podczas jazdy – 500 zł. Jeżeli nie ustąpisz pierwszeństwa pieszemu, który wchodzi na przejście lub znajduje się na przejściu to zapłacisz 1500 zł. Z kolei parkowanie na miejscu dla niepełnosprawnych to koszt 800 zł.

Zobacz także: Wynajem samochodów długoterminowy – co to jest?

Mandaty za wykroczenia

Wszystkie kary za popełnione wykroczenia poszły znacząco w górę, więc można powiedzieć, że nowy kodeks drogowy jest istną rewolucją w mandatach. Ma to oczywiście skłonić kierowców do bezpieczniejszej jazdy, ale jednocześnie zasilić budżet państwa. Stawia się także coraz więcej fotoradarów, które mają wyłapywać kierowców niestosujących się do zasad ruchu drogowego. Nowy taryfikator punktów karnych będzie obowiązywał dopiero od 17 września, dzięki czemu można się spokojnie zapoznać ze wszystkimi zmianami. Dla osób, które lekceważą przepisy drogowe nowy taryfikator punktów karnych będzie prawdziwym utrapieniem. Jeżeli nie zatrzymasz pojazdu, gdy osoba osoba niepełnosprawna będzie przechodzić przez jezdnię to narażasz się na otrzymanie nawet 15 punktów karnych. Należy pamiętać, że można mieć maksymalnie 20 punktów karnych, później niestety traci się prawo jazdy.

Historia wykroczeń

Kierowca będący pod wpływem narkotyków lub alkoholu również otrzyma 15 punktów karnych. Warto dodać, że ubezpieczyciel dowie się o każdym przypadku złamania przepisów przez kierowcą. To właśnie od historii wykroczeń będzie uzależniona wysokość ubezpieczenia OC. Na podstawie zarejestrowanych wykroczeń ocenione będzie ryzyko kierowcy i podliczona stawka OC. Niestety nie ma żadnych dobrych informacji dla kierowców, którzy jeżdżą przepisowo. Nie zapłacą oni za ubezpieczenie mniej, ale też nie zapłacą więcej. Ze zmianami najlepiej zapoznać się jak najszybciej, żeby później nie być zaskoczonym, gdy zatrzyma nas policja. Zmiany w kodeksie drogowym powinny być interesujące również dla przyszłych kierowców. Warto dodać, że wprowadzone zostaną nowe zasady organizacji egzaminów na prawo jazdy. Wymagania dla egzaminatorów oraz instruktorów również wzrosną, dlatego trzeba się do tego dobrze przygotować. Głównym celem zmian jest zwiększenie bezpieczeństwa na drogach.

Wyjaśniamy kiedy zmieniać opony na zimowe

Udostępnij