Strona główna
Nauka jazdy
Tutaj jesteś

Nauka znaków drogowych – zdjęcia wraz z opisami

Nauka jazdy Data publikacji - 8 lipca 2022 Autor - Redakcja auto-sim.com.pl
nauka znaków drogowych

Nauka znaków drogowych – poznaj rodzaje znaków drogowych znajdujących się na Polskich drogach. Przygotuj się do zdawania egzaminu na prawo jazdy, na którym na pewno dostaniesz pytania o przedstawione we wpisie znaki.

W Polsce wyróżnia się aż 10 rodzajów znaków drogowych, które pełnią różne funkcje. Poznaj je już dzisiaj, aby łatwiej było Ci podejść do egzaminu na prawo jazdy.

Znak drogowy – co to jest?

Znak drogowy jest oznaczeniem na drodze, które zostało przyjęte przez Polskie prawo. Znaki drogowe mogą znajdować się na jezdni, nad nią i obok po dwóch stronach drogi. Następstwem złamania takiego znaku są punkty karne, kary pieniężne lub upomnienie.

Zobacz także: Przygotowanie do jazdy podczas egzaminu

Nauka znaków drogowych – rodzaje

Ile rodzajów znaków drogowych jest w Polsce? W naszym kraju wyróżnia się 10 rodzajów znaków drogowych. A więc jakie istnieją u nas rodzaje znaków drogowych? Są to znaki ostrzegawcze, znaki zakazu, znaki nakazu, znaki informacyjne, znaki kierunkowe, znaki uzupełniające, znaki poziome, znaki sygnału, znaki dodatkowe i znaki inne.

Znaki ostrzegawcze

nauka znaków drogowych - ostrzegawcze

Znaki ostrzegawcze mają za zadanie uprzedzić kierowcę przed możliwym zagrożeniem na trasie. Przy ujrzeniu takiego znaku na swojej drodze pamiętaj, aby zachować szczególną ostrożność! Czym charakteryzują się znaki ostrzegawcze? Takie oznaczenia umieszczone są w żółtym trójkącie z czerwoną obwódką.

Znaki zakazu

nauka znaków drogowych - zakazu

Znaki zakazu mają za zadanie powiadomić kierowcę, że niektórych manewrów na drodze nie można wykonać. Przykładem może być zakaz skrętu w prawo. Jak wygląda znak zakazu wjazdu? Umieszczony on jest w kole oraz występują w nim kolor czerwony i biały wraz z czarnymi elementami na znaku. 

Nauka znaków drogowych – znaki nakazu

znak nakazu

Znaki nakazu mają za zadanie nakazać kierowcy udanie się drogą, na którą wskazuje strzałka na znaku. Czym charakteryzuje się znak nakazu? Jest on umieszczony w niebieskim kole, a strzałka/strzałki w nim są białe.

Znaki informacyjne

znak informacyjny

Znaki informacyjne mają za zadanie poinformować kierowcę o możliwościach korzystania z drogi, o rodzaju drogi lub o obiektach znajdujących się przy danej drodze lub w pobliżu. Jak wyglądają znaki informacyjne? Są prostokątami lub kwadratami. Co do koloru, to nie ma ustalonych jednego wzoru. Jednak najczęściej są na niebieskim tle, ale nie zawsze, np. znak pierwszeństwa przejazdu jest biało-żółty.

Znaki kierunkowe 

nauka znaków drogowych - kierunkowe

Znaki kierunku mają za zadanie wskazać kierowcy możliwą trasę do danej miejscowości i innych obiektów. Mogą również uprzedzać przed skrzyżowaniem i pokazywać, gdzie możemy się na nim kierować. Oznaczenia kierunkowe zazwyczaj są zielone lub niebieskie, ale nie zawsze. 

Znaki uzupełniające

Znaki uzupełniające mają za zadanie przedstawienie uczestnikom ruchu dodatkowych informacji o ruchu. Często stanowią uzupełnienie innego rodzaju znaku drogowego. Znaki uzupełniające są w kolorze niebieskim i żółtym. 

Nauka znaków drogowych – znaki poziome

znaki poziome

Znaki poziome mają za zadanie ułatwić poruszanie się kierowcom po drodze. Mogą występować w formie strzałek, linii, napisów i innych oznaczeń. Pamiętaj, że jeśli na drodze znajdują się znaki białe i żółte, to powinieneś stosować się do strzałek w kolorze żółtym.

Znaki sygnału

znaki sygnału

Oznaczenia sygnału mają za zadanie kierowanie ruchem za pomocą kolorów bądź znaków, które informują kierowcę czy może przejechać przez daną drogę, czy też musi się zatrzymać.

Znaki dodatkowe

Oznaczenia dodatkowe mają za zadanie poinformowanie kierowcy o przejazdach kolejowych, sieci pod napięciem. Ten rodzaj znaków występuje też w określonych grupach pojazdów, np. znaki dodatkowe dla kierujących tramwajem, znaki na szlakach rowerowych oraz znaki dla kierujących pojazdami wojskowymi.

Nauka znaków drogowych – znaki inne

Znaki inne mają za zadanie np. wskazać odległość oznaczenia od miejsca niebezpiecznego, wskazać rzeczywisty przebieg ruchu na skrzyżowaniu, uświadomić, że w danym miejscu występują często wypadki i wiele innych…

Redakcja auto-sim.com.pl

Nasi specjaliści zajmujący się tematyką nauki jazdy, motoryzacji i akcesoriów to pasjonaci motoryzacji, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z czytelnikami. Nasze artykuły nie tylko oferują praktyczne porady dotyczące bezpiecznej nauki jazdy oraz recenzje najnowszych modeli samochodów, ale również inspirują do odkrywania różnych akcesoriów i technologii wspierających komfort i funkcjonalność pojazdów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?