Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Zalety i wady transportu kontenerowego

Poradnik Data publikacji - 31 stycznia 2024 Autor - Redakcja auto-sim.com.pl
wady transportu kontenerowego


Obecnie transport kontenerowy jest jednym z ważniejszych elementów globalnej logistyki. We współczesnym świećcie, przemieszczanie się towarów nawet na bardzo duże odległości jest niezbędne w handlu międzynarodowym. Transport kontenerowy to rozwiązanie, które, choć ma mnóstwo zalet, nie jest również pozbawione wad.

Kilka słow o historii transportu kontenerowego

Transport z wykorzystaniem kontenerów jest stosunkowo nowym typem przewożenia towarów na znaczne odległości. W Europie funkcjonuje od lat 50. ubiegłego wieku. W ówczesnych czasach pojawienie się tego typu sposobu transportowania towarów zrewolucjonizowało przewóz rzeczy na znaczne odległości.

Obecnie właściciele firm transportowych mają mnóstwo możliwości przewozu towarów nie tylko poprzez transport kontenerów. Najważniejsze jest dostosowanie sposobu transportu do przewożonego towaru. W razie jakichkolwiek wątpliwości co do tego warto skorzystać z pomocy profesjonalistów – w tym pomoże między innymi firma Viron Cargo.

Zalety transportu kontenerowego

Transport kontenerowy ma sporo zalet – to rozwiązanie idealne przede wszystkim w przypadkach, z których konieczne jest przewiezienie sporego pod względem objętości ładunku. Wynika to z tego, że ma on największą pojemność spośród wszystkich obecnych form pakowania ładunków. Ponadto ten typ transportu jest znacznie taszy niż wysyłka pojedynczych paczek czy skorzystanie z frachtu lotniczego.

Dużą zaletą transportu kontenerowego jest też to, że w tym przypadku w zasadzie nie ma większych ograniczeń co to rodzaju przewożonego ładunku. W ten sposób przewożone mogą być również żywe zwierzęta czy materiały niebezpieczne. Taki transport dobrze sprawdzi się również przy przewożeniu towarów ponadgabarytowych. Kontenery przemieszczają się zarówno na śródlądowych drogach wodnych, jak i na trasach przybrzeżnych czy międzynarodowych.

Transport kontenery – jakie są wady takiego rozwiązania?

Transport kontenera wypełnionego ładunkiem ma mnóstwo zalet – co do tego nie ma najmniejszych wątpliwości. Jednak jak każe inne rozwiązanie tak i to będzie miało zarówno swoje zalety, jak i wady (choć ze znaczną przewagą tych pierwszych).

Jakie są problemy wynikające z korzystania z transportu kontenerowego? To przede wszystkim możliwość wystąpienia opóźnień, będących efektem problemów z odprawą celną, problemów z załadunkiem czy rozładunkiem kontenera.

Kontrowersyjną kwestią jest wpływ transportu kontenerowego na środowisko – wiele osób uważa, że nie oddziałuje in pozytywnie na przyrodę, pozostali nie widzą żadnego szkodliwego wpływu na naturę. Jak to wygląda naprawdę? Otóż taki transport nie powoduje szkód dla środowiska, a zarzuty, że tak czyni, wynikają przede wszystkim z uprzedzeń i braku wiedzy.
W przypadku transportu kontenerowego problemem może być również ograniczona liczba protów na świecie, które mogą swobodnie zmieścić nawet duże kontenerowce – to może powodować poważne utrudniania w dostarczaniu ładunku do miejsca docelowego i generuje konieczność skorzystania z dodatkowej formy transportu.

Materiał zewnętrzny

Redakcja auto-sim.com.pl

Nasi specjaliści zajmujący się tematyką nauki jazdy, motoryzacji i akcesoriów to pasjonaci motoryzacji, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z czytelnikami. Nasze artykuły nie tylko oferują praktyczne porady dotyczące bezpiecznej nauki jazdy oraz recenzje najnowszych modeli samochodów, ale również inspirują do odkrywania różnych akcesoriów i technologii wspierających komfort i funkcjonalność pojazdów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?