Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś

Wyjaśniamy kiedy zmieniać opony na zimowe

Poradnik Data publikacji - 22 maja 2022 Autor - Redakcja auto-sim.com.pl
kiedy zmieniać opony na zimowe

Nie należy długo zwlekać ze zmianą opon na zimowe. Może się to niestety skończyć unieruchomieniem pojazdu na drodze pokrytej śniegiem.

Kiedy wymienić opony?

Specjaliści zalecają, żeby zmienić opony na zimowe, gdy temperatura na zewnątrz spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza. W sezonie zimowym pogoda jest nieprzewidywalna, dlatego trzeba być przygotowanym na wszystko. Na oponach zimowych należy jeździć od października do kwietnia. W tym artykule wyjaśnimy, kiedy zmieniać opony na zimowe, a także jak to prawidłowo zrobić. Opony letnie niestety nie zapewniają optymalnych osiągów, gdy temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Najlepiej zakupić opony z certyfikatem do użytkowania w zimowych warunkach. Takie opony wyprodukowane są z gumowych mieszanek, które zachowują elastyczność nawet w bardzo niskiej temperaturze. Warto zwrócić uwagę na fakt, że lamele gęsto rozmieszczone w bieżniku również zapewniają optymalne osiągi opon zimowych. Należy pamiętać, że zmiana opon na zimowe nie jest konieczna, jeżeli jeździsz na oponach całorocznych. Według specjalistów jazda na oponach zimowych przez cały rok nie jest bezpiecznym rozwiązaniem.

Zobacz także: Wynajem samochodów długoterminowy – co to jest?

Zalety opon zimowych

Opony zimowe zużywają się bardzo szybko na rozgrzanym asfalcie, a do tego nie zapewniają dobrych osiągów. Gdy temperatura wzrośnie powyżej 7 stopni Celsjusza to należy jak najszybciej wymienić opony zimowe na letnie. Zazwyczaj koniec marca jest najlepszym momentem na zmianę opon. Jeżeli chodzi o nasze bezpieczeństwo na drodze to olbrzymie znaczenie ma termin wymiany opon na zimowe. Należy pamiętać, że jedynym elementem samochodu, który ma styczność z podłożem jest ogumienie. Właśnie dlatego trzeba pamiętać, żeby w odpowiednim terminie dokonać zmiany. Z pewnością dobrą praktyką nie jest wymiana opon na zimowe, gdy spadnie śnieg. Lepiej tego nie robić również wtedy, gdy zbliżają się duże mrozy.

Wymiana opon

Opony letnie i zimowe różnią się nie tylko mieszankami gumowymi, ale również budową bieżnika. Letnie opony niestety twardnieją przy niskiej temperaturze, a przez co tracą niektóre właściwości. Najlepiej zakupić opony u sprawdzonego i renomowanego producenta, który wiele lat działa na rynku i cieszy się dobrą opinią. Na rynku można znaleźć modele opon zimowym, które bardzo dobrze poradzą sobie także w warunkach wiosennych. Krzemionka jest prawdopodobnie najważniejszym składnikiem mieszanki gumowej w oponach zimowych. To dzięki krzemionce możliwe jest zachowanie elastyczności w wymagających warunkach pogodowych. Warto zwrócić uwagę na fakt, że krzemionka jest też dodawana do letnich produktów, ponieważ obniża opory toczenia. Niektórzy kierowcy twierdzą, że promowanie tak zwanych „zimówek” to chwyt marketingowy producentów, którzy chcą na tym zarobić. Oczywiście nie jest to prawda, dlatego należy stosować się do opisywanych wyżej terminów wymiany opon. Ma to bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo na drodze nasze oraz innych uczestników ruchu drogowego. Warto dodać, że pod wpływem jazdy zużywa się każdy rodzaj opon. Za każdy dodatkowy komplet ogumienia trzeba niestety zapłacić.

Redakcja auto-sim.com.pl

Nasi specjaliści zajmujący się tematyką nauki jazdy, motoryzacji i akcesoriów to pasjonaci motoryzacji, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z czytelnikami. Nasze artykuły nie tylko oferują praktyczne porady dotyczące bezpiecznej nauki jazdy oraz recenzje najnowszych modeli samochodów, ale również inspirują do odkrywania różnych akcesoriów i technologii wspierających komfort i funkcjonalność pojazdów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?