Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Turbina – co to takiego?

Motoryzacja Data publikacji - 16 września 2022 Autor - Redakcja auto-sim.com.pl
turbina samochodowa

Turbina jest specjalnym silnikiem przepływowym. Wytwarza energię mechaniczną poprzez wykorzystanie energii przepływającego płynu. Jest to możliwe przez zastosowanie w budowie specjalnych łopatek. Dowiedz się, jak działa turbina w samochodzie oraz jaką pełni funkcję. 

Turbina w samochodzie 

W samochodach stosuje się turbinę w celu zwiększenia mocy. Taka turbosprężarka jest napędzana przez gazy wylotowe. Ta część pojazdu podzielona jest na dwie części: turbinę i sprężarkę. Są to odpowiednio: część gorąca i część zimna. Termin pochodzi od temperatury gazu przepływającego przez boki. Turbina i sprężarka zawierają wirniki połączone wspólnym wałem. Boki wyglądają jak dwa kadłuby w kształcie ślimaka. Dodatkowo wszystko łączy trzeci, środkowy. Sekcja wysokotemperaturowa jest częścią układu wydechowego silnika. Z kolei część zimna jest częścią układu dolotowego powietrza do silnika. W budowie turbosprężarki można znaleźć również pierścienie uszczelniające, łożyska ślizgowe i oporowe oraz kanały olejowe, umiejscowione w innych elementach zespołu.

Zobacz również: Rozładowany akumulator

Jak działa turbina w samochodzie? 

Turbosprężarka jest zasilana spalinami z silnika spalinowego, które przechodzą przez koło turbiny, a następnie wychodzą przez układ wydechowy. Wbudowany wał przenosi obrót wirnika turbiny na wirnik sprężarki. To z kolei kompresuje powietrze przepływające przez wlot i filtr. Powietrze może następnie trafiać bezpośrednio do kolektora dolotowego. Jednak w większości samochodów, zwłaszcza w nowoczesnych konstrukcjach, stosuje się intercooler, w którym sprężone, ogrzane powietrze podlega ponownemu schładzaniu przed wejściem do komory spalania.

TURBINA SAMOCHODOWA

Nagły spadek mocy silnika podczas jazdy 

Gdy samochód nagle stracił moc warto zwrócić uwagę na to, co może być przyczyną. Oto najbardziej powszechne przesłanki: 

  • Awaria turbosprężarki – często o zepsuciu turbiny może poinformować charakterystyczny gwizd lub nie równomierne rozwijanie mocy 
  • Nieprawidłowa praca przepustnicy – można zaobserwować opóźnienie w działaniu wciśniętego gazu lub skokowy rozwój mocy 
  • Awaria przepływomierza lub sondy lambda –  awaria charakteryzuje się spadkiem mocy pojazdu i większym poborem paliwa 
  • Brak kompresji w cylindrach – możliwy podwyższony pobór oleju 
  • Zatkany filtr powietrza 

Turbina w samochodzie – podsumowanie

Już wiesz, jak działa turbina, jaka jest jej budowa oraz o czym może świadczyć spadek mocy silnika podczas jazdy. Warto zwrócić uwagę na funkcje turbosprężarki. Służy ona pośrednio do zwiększenia mocy silnika spalinowego. Osiąga się to poprzez zwiększenie ilości powietrza uderzającego w cylinder w jednostce czasu. Ponieważ do silnika można dostarczyć dowolną ilość paliwa, jedynym problemem jest dostarczenie wystarczającej ilości tlenu, aby mógł zajść proces spalania. Właśnie po to jest wykorzystywana turbosprężarka. Efekty pośrednie uzyskiwane przez doprowadzenie większej ilości powietrza do silnika to: zmiana kształtu charakterystyki jednostki napędowej, zmniejszenie szkodliwych emisji i ogólnie zmniejszenie zużycia paliwa.

Redakcja auto-sim.com.pl

Nasi specjaliści zajmujący się tematyką nauki jazdy, motoryzacji i akcesoriów to pasjonaci motoryzacji, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z czytelnikami. Nasze artykuły nie tylko oferują praktyczne porady dotyczące bezpiecznej nauki jazdy oraz recenzje najnowszych modeli samochodów, ale również inspirują do odkrywania różnych akcesoriów i technologii wspierających komfort i funkcjonalność pojazdów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?