Niestety w ostatnim czasie kierowcy zmagają się z licznymi zmianami w cenach paliw. Wielu z nich, w miarę możliwości, rozważa zmianę środka transportu na rower, czy autobus. Warto dowiedzieć się jak obliczyć średnie spalanie paliwa oraz jakie aspekty mają na to wpływ.
Średnie spalanie
Tak jak człowiek nie może żyć bez wody – tak nasz samochód nie pojedzie bez paliwa. Jest to najdroższy aspekt użytkowania auta, dlatego warto wiedzieć jakie jest średnie spalanie naszego pojazdu. Co ciekawe, aby dowiedzieć się jak to działa wystarczy użyć prostej matematyki. Warto pamiętać, że podana wartość jest zmienna. Następnym razem jadąc tą samą drogą, przy tej samej prędkości nasz samochód może spalić więcej. Ale dlaczego tak jest?
Zobacz również: Na czym polega wymiana koła w samochodzie
Co wpływa na spalanie samochodu ?
- Używanie klimatyzacji w czasie jazdy zwiększa pobór paliwa, ponieważ obciąża układ napędowy oraz elektryczny.
- Zmiana biegów na zbyt niskich lub za wysokich obrotach
- Uszkodzone świece, brudne filtry, zepsuty termostat – wszystko to sprawia, że auto spala zdecydowanie więcej
- Zbyt duże obciążenie samochodu
- Za niskie ciśnienie w oponach powoduje, że opory toczenia wzrastają, a co za tym idzie spalanie również
- Pojemność oraz moc silnika to zdecydowanie ważny aspekt. Czym większy silnik, tym częściej będzie trzeba go tankować
Jak obliczyć spalanie
Tak naprawdę wystarczy kilka kroków, aby samodzielnie obliczyć spalanie naszego auta. Wynik, który uzyskasz będzie ukazywał ile litrów paliwa Twój samochód spala na odcinku 100 kilometrów. Oto kilka kroków, które należy wykonać:
- Zatankuj swój samochód do pełna
- Zapisz stan licznika, lub jeśli masz taką opcję wyzeruj licznik trasy
- Przejedź określoną ilość kilometrów – sam wybierasz jaką
- Ponownie zatankuj samochód do pełna
- Ilość paliwa jaką wlałeś podziel przez ilość przejechanych kilometrów
- Uzyskany wynik pomnóż przez 100
ŚREDNIE SPALANIE = (ZUŻYTE PALIWO/LICZBA KILOMETRÓW) x 100
Podsumowanie
Już wiesz jak obliczyć spalanie swojego samochodu oraz co na nie wpływa. Pamiętaj, że jest to wartość zmienna. Nowsze samochody posiadają wbudowane liczniki. Sprawia to, że na bieżąco można kontrolować spalanie. Warto zwrócić uwagę na to, że taki system oblicza pobór paliwa w danym momencie jazdy. Wartość będzie się zmieniać wraz z dystansem i rodzajem drogi. Dlatego dużo dokładniejszy wydaje się samodzielny sposób obliczeń, ponieważ podsumowuje on całą pokonaną odległość, a nie tylko dany moment. Aby zmniejszyć pobór paliwa wiele osób stosuje technikę “eco driving”. W związku z tym wystrzegają się jazdy na wysokich obrotach, rzadziej korzystają z klimatyzacji, unikają obciążenia samochodu, a także hamują silnikiem. Takie sposoby pozwalają zaoszczędzić ok 20% paliwa w porównaniu do tradycyjnej jazdy. Co ciekawe nie to ile spala nasz samochód, a to na jakie paliwo jeździ wpływa na polisę OC. w ubiegłym roku najmniej płacili kierowcy samochodów elektrycznych, natomiast najwięcej posiadacze silników dieslowych.