auto-sim.com.pl

Blog tematyczny o nauce jazdy, motoryzacji i akcesoriach

Motoryzacja

Kiedy krótkie buty na motocykl sprawdzą się najlepiej Podpowiadamy

Kiedy krótkie buty na motocykl sprawdzą się najlepiej Podpowiadamy

Buty motocyklowe chronią stopy i niższe partie nóg przed wychłodzeniem oraz zabezpieczają przed urazami w trakcie jazdy lub podczas ewentualnego upadku. Na rynku dostępnych jest wiele typów obuwia dla motocyklistów, a niesłabnącą popularnością cieszą się modele niskie. Kiedy będą najlepszym rozwiązaniem i czym różnią się od wysokich egzemplarzy? Wyjaśniamy.

Krótkie buty motocyklowe to alternatywa dla wysokiego, ciężkiego i dość topornego obuwia sportowego czy turystycznego. Powstały ze względów użytkowych jako alternatywa dla osób, które poruszają się motocyklem głównie po mieście lub w terenach podmiejskich. 

Czym charakteryzuje się krótkie obuwie motocyklowe? 

Niskie i wygodne obuwie na motocykl sprawdzonych marek (np. buty Rebelhorn lub buty Shima) przypominają budową zwykłe obuwie do codziennego użytkowania. Ich cholewka nie jest wysoka i zakrywa co najwyżej część nogi delikatnie powyżej kostki. Ten rodzaj obuwia jest zwykle bardzo lekki, przewiewny i wygodny. But błyskawicznie się zakłada i równie szybko zdejmuje. 

Konstrukcja takiego buta oparta jest na tkaninie skórzanej, materiale typu mesh oraz systemach wentylacyjnych, które skutecznie odprowadzają nadmiar ciepła i wilgoć. W zależności od rodzaju, buty o niskiej budowie mogą mieć sznurowadła lub specjalne zapięcie na rzepy.

Warto podkreślić, że niskie obuwie motocyklowe występuje w kilku rodzajach. Na rynku można znaleźć między innymi modele sportowe. Są w całości wykonane ze skóry i posiadają opływową konstrukcję. Są lekkie, wentylowane i dobrze zabezpieczają nogę użytkownika przez usztywnione elementy w pobliżu kostki, wbudowane protektory oraz dość grubą podeszwę. Korzystają z nich m.in. posiadacze małych motocykli sportowych i nakedów.

Z kolei trampki motocyklowe to buty wykonane w „ulicznym” stylu. Motocyklista może używać ich zarówno w trakcie jazdy, jak i na co dzień. Niektóre prezentują się bardziej sportowo, inne mają klasyczny krój. Ich cechą charakterystyczną są widoczne wiązania, zróżnicowana paleta kolorystyczna, grubsza podeszwa i usztywniana kostka. Te idealnie komponują się m.in. z cruiserami, chopperami czy skuterami.

Buty krótkie i długie – różnice i podobieństwa

Obuwie motocyklowe krótkie i długie to przede wszystkim bezpieczeństwo dla użytkowników. Obydwa rodzaje mają wbudowane protektory na nogi oraz są wykonane z trwałych, odpornych na ścieranie materiałów. Chronią stopę przed przypadkowym skręceniem lub oparzeniem. Gwarantują stabilne ułożenie nogi na elementach konstrukcyjnych motocykla, zapobiegając np. ześlizgnięciu się. Są usztywnione, mają specjalne zapięcia czy slidery ułatwiające pokonywanie zakrętów.

Te dwa typy różnią się jednak wieloma szczegółami. Poza rozmiarem to najczęściej waga (niższe obuwie jest zwykle lżejsze), wygląd i krój, a także system wentylacji. Buty krótkie nie zabezpieczają np. piszczeli (nie jest to konieczne na krótszych trasach), co przy jeździe sportowej lub turystycznej wydaje się koniecznością. 

W przeciwieństwie do ciężkich i masywnych butów wysokich krótkie rodzaje są swobodne, nie krępują ruchów i nadają się do codziennego użytkowania. Będą idealnie pasować też do casualowego outfitu każdego motocyklisty, który ceni sobie stylowy, uliczny charakter ubioru (np. stawia na kurtki skórzane albo ubrania z jeansu). 

Zastosowanie krótkich butów motocyklowych

Wysokie buty chronią większy obszar nogi, usztywniając także elementy piszczela, sięgając prawie do kolan. Znajdują więc zastosowanie w ruchu turystycznym albo podczas jazdy po torze (w zależności od rodzaju). Z kolei obuwie krótkie ma miejskie przeznaczenie. Takie buty nadają się do rekreacyjnych wypadów na wieś albo do dojazdów do pracy. Nie trzeba ich przebierać, stąd mogą korzystać z nich studenci, a także osoby, które wybierają się na shopping ulubionym skuterem.

To również bardzo ciekawa alternatywa na niedalekie, letnie podróże. Niskie buty są lżejsze, bardziej swobodne i lepiej wentylowane od swoich wysokich odpowiedników. Jeżeli jeździsz bocznymi drogami i cenisz sobie komfort w trakcie jazdy, na pewno warto rozważyć zakup trampek motocyklowych lub podobnych egzemplarzy obuwia.

Zastosowanie krótkich butów motocyklowych związane jest także z ulicznym stylem. Marki, takie jak Broger czy Shima, tworzą casualowe obuwie, dopasowane do ubrań rodem z amerykańskich filmów drogi. Będą świetnie komponować się np. z jeansowymi spodniami i swobodną kurtką skórzaną z klasycznymi wstawkami.

Pamiętaj, aby wybrać buty najwyższej klasy, wyposażone w protektory, bezpieczny system wiązania i posiadające gwarancję. Dobierz też prawidłowy rozmiar, aby ich użytkowanie było wygodne i bezpieczne. 

Materiał zewnętrzny

Udostępnij