Na polskich drogach jest wielu kierowców, którzy nie mają zielonego pojęcia jak się zabrać za wymianę koła w samochodzie. Kolizja drogowa może się zdarzyć tak naprawdę w każdym momencie, więc na wszystko można być przygotowanym.
Jak wymienić koło?
W tym artykule wyjaśnimy, jak powinna wyglądać wymiana koła w samochodzie, a także na co zwrócić uwagę. Nie jest to zbytnio skomplikowane, ale trzeba pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Najważniejsze to nie stwarzać zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego. Najlepiej zjechać na pobocze drogi lub utwardzony parking, jeżeli taki znajduje się w pobliżu. Opona nie powinna się zniszczyć, jeżeli przejedziemy kilkadziesiąt metrów z uszkodzonym kołem. Nie można jednak przesadzać, ponieważ później naprawa całego systemu może być zdecydowanie bardziej kosztowna. Ważne, żeby podczas wymiany koła przebywać w bezpiecznym miejscu. Oczywiście nie zawsze mamy taką możliwość i czasami usterkę należy usunąć na drodze szybkiego ruchu. W takiej sytuacji warto ustawić lampę z pulsującym światłem oraz trójkąt ostrzegawczy.
Zobacz także: Najciekawsze premiery samochodowe 2022
Zabezpieczenie auta
Przed podniesieniem samochodu musisz go jeszcze odpowiednio zabezpieczyć, żeby się nie poruszał. Można podłożyć specjalne kliny lub zwykłe kamienie pod koła na osi, która nie będzie uniesiona. Następnie należy wyciągnąć z bagażnika klucz do kół, podnośnik oraz koło zapasowe. Następnym krokiem jest oczywiście poluzowanie śrub mocujących koło. Jest to niezwykle ważne, dlatego trzeba to zrobić jeszcze przed podniesieniem pojazdu. Jeśli tego nie zrobisz i uniesiesz samochód to może się okazać, że niemożliwe będzie odkręcenie koła. Czasami bardzo duże problemy może sprawdzić poluzowanie śrub. Mało doświadczone i początkujące osoby mogą sobie z tym nie poradzić, dlatego warto poprosić o pomoc fachowca. Należy pamiętać, że poluzowanie śrub sprawia takie problemy, ponieważ zazwyczaj są one zapieczone.
Sprawdzenie ciśnienia w oponach
Doświadczony kierowca powinien mieć ze sobą specjalną rurkę, która jest przedłużeniem rączki klucza. Na rynku dostępne są również specjalne preparaty, które ułatwiają odkręcanie. Oczywiście nie zawsze mamy taki preparat pod ręką, dlatego można spróbować użyć coca-coli lub innego napoju gazowanego. Należy też zaciągnąć hamulec ręczny przed podniesieniem samochodu. Samochód można podnieść, gdy śruby zostaną trochę poluzowane. Na progu auta jest wyznaczone miejsce, w które trzeba włożyć ramię lewarka i powoli kręcić. Trzeba pilnować, żeby auto równomiernie podnosiło się do góry. Do pełnego wykręcenia śrub można przystąpić po wyniesieniu pojazdu. Wtedy można zdjąć uszkodzone koło i założyć zapasowe. Należy pamiętać, że przykręcić je na tak zwany krzyż, czyli wkręcać śruby, które znajdują się po przekątnej. Po założeniu zapasowego koła warto jeszcze sprawdzić ciśnienie we wszystkich oponach. Można to zrobić na najbliższej stacji benzynowej. Warto dodać, że niebezpieczna jest jazda na różnych oponach na tej samej osi. Koła dojazdowe są coraz częściej wykorzystywane w samochodach osobowych. Takie koła mają mniejszą szerokość oraz średnicę od modeli standardowych.
https://auto-sim.com.pl/ile-kosztuje-przeglad-auta-w-2022-roku/