Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Jazda samochodem – poznaj podstawy 

Motoryzacja Data publikacji - 15 września 2022 Autor - Redakcja auto-sim.com.pl
zegary w aucie

Jeśli zaczynasz swoją przygodę jako kierowca samochodu, pewnie zastanawiają Cię podstawowe kwestie. Jeżeli skończyłeś już teorię, a zaczynasz praktykę, lub jesteś na samym początku swojej przygody jako kierowa dowiedz się jak wygląda jazda samochodem, poznaj podstawy na temat ruszania oraz pedałów w samochodzie.

Zapoznanie z autem – pedały w samochodzie 

Marzeniem wielu z nas jest prawo jazdy. Daje ono naprawdę wiele możliwości, ale wcale nie jest takie łatwe do zdobycia. Jak samochód wygląda z zewnątrz wie każdy – karoseria, cztery koła. Jednak przed pierwszym razem za kierownicą wiele osób zastanawia się jak to wygląda od środka. Miejsce kierowcy oczywiście jest wyposażone w kierownicę, deskę rozdzielczą, przełączniki, hamulec ręczny i pedały. To właśnie ten ostatni element często jest zmorą świeżych kierowców. Przede wszystkim warto podkreślić, że są dwa typy pojazdów. Jedne z nich posiadają skrzynię automatyczną, a drugie manualną. Różnica polega na tym, że w pierwszym przypadku nie ma pedału sprzęgła, co ułatwia jazdę, ponieważ samochód sam zmienia biegi. W samochodzie wyposażonym w skrzynię manualną znajdują się trzy pedały, a biegi musimy zmieniać sami. Zaczynając od lewej mamy:

  1. Sprzęgło – potrzebne do ruszania i zmiany biegów 
  2. Hamulec – pozwalający zmniejszyć prędkość pojazdu 
  3. Gaz – umożliwiający rozpędzenie pojazdu 

Przeczytaj: Nauka znaków drogowych – zdjęcia wraz z opisami

Ale jak ruszyć samochodem? 

Gdy już wiemy co mamy pod stopami możemy przystąpić do następnego kroku. Warto pamiętać, że jest to proces i potrzebuje czasu, aby nasze ruszanie było płynne, a auto nie gasło. Ale jak ruszyć? Poniżej instrukcja krok po kroku: 

  • Gdy mamy już włączony samochód wciskamy sprzęgło do ziemi (ten pedał, który jest po lewej stronie)
  • Przesuwamy drążek tak, aby na skrzyni biegów była wrzucona “jedynka”
  • Prawą nogę przygotowujemy na prawym pedale, czyli gazie 
  • Delikatnie i pomału podnosimy nogę ze sprzęgła równocześnie wciskając gaz (warto na początku robić wszystko pomału, aby dobrze wyczuć pedały)
  • I ruszamy ! 
Jazda samochodem jest ciekawym doświadczeniem. Poznaj podstawy.

Ruszył i co teraz? 

Jazda samochodem jest złożonym mechanizmem na który składa się zarówno proces ruszania, jazdy jak i parkowania. Wszystkiego po kolei świeży kierowca uczy się podczas kursu na prawo jazdy. Jednak warto pamiętać o podstawach takich jak to, aby włączyć światła, zwrócić uwagę na hamulec ręczny, a także na zapięte pasy. Praktycznie wszyscy na początku maja problem z płynnym ruszaniem. Należy pamiętać, że w momencie, gdy czujemy szarpanie nasz pojazd może zgasnąć. W takiej sytuacji należy dodać trochę więcej gazu lub wolniej puszczać sprzęgło. Grunt to nie panikować i się nie zniechęcać. Kolejną wskazówką, która może pomóc jest obrotomierz. Jeżeli ukazuje wartość około 1500 możemy płynnie ruszyć i zmieniać biegi na wyższe. Po opanowaniu tego etapu kierowcy po czasie już zmieniają biegi na słuch lub intuicyjnie.

Jazda samochodem, gdy wolne ruszanie to za mało 

Po czasie, gdy już płynne ruszanie z miejsca zostało opanowane, kierowca zaczyna zastanawiać się jak ruszać energiczniej. Taka wiedza jest potrzebna np. na zatłoczonej drodze, gdzie na włączenie się do ruchu jest bardzo mało czasu. Wtedy należy szybciej zwolnić sprzęgło i dodać więcej gazu. Dużo osób twierdzi, że tedy samochód należy wprowadzić na wyższe obroty, najlepiej koło 2500. Warto pamiętać, że takie ekspresowe ruszanie też trzeba wyćwiczyć, więc najlepiej próbować na placu, gdzie nie spowodujemy kolizji.

Redakcja auto-sim.com.pl

Nasi specjaliści zajmujący się tematyką nauki jazdy, motoryzacji i akcesoriów to pasjonaci motoryzacji, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z czytelnikami. Nasze artykuły nie tylko oferują praktyczne porady dotyczące bezpiecznej nauki jazdy oraz recenzje najnowszych modeli samochodów, ale również inspirują do odkrywania różnych akcesoriów i technologii wspierających komfort i funkcjonalność pojazdów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?