Diesel to silnik działający na zapłonie samoczynnym, do którego wlewany jest olej napędowy. Posiada bardziej złożoną budowę niż “benzyniak” i jest zalecany zwłaszcza na długie trasy. Jeżeli już posiadasz samochód z tego typu silnikiem, dowiedz się jak jeździć dieslem na krótkich odcinkach.
Diesel do miasta
Zwolennicy silniku napędzanego olejem napędowym zdecydowanie podkreślają, że najlepiej sprawdza się na długich trasach, ale właściwie czemu tak jest? Ten typ silnika potrzebuje zdecydowanie więcej czasu, aby się rozgrzać. W związku z tym krótka trasa do sklepu, czy pracy może być niewystarczająca, aby samochód osiągnął odpowiednią temperaturę. W związku z tym auto będzie zdecydowanie więcej palić, ponieważ temperatura oleju rośnie pomału. Warto zwrócić uwagę również na to, że styl jazdy dieslem będzie zdecydowanie inny. Moment obrotowy tego typu silników to około 1500 obrotów/minutę. Jazda na takich obrotach jest najlepsza do stałej prędkości, jednak gdy one wzrastają lub spadają, trzeba pamiętać o zmienianiu biegów.
Jak jeździć dieslem na krótkich odcinkach
Jeżeli faktycznie wykorzystujemy samochód tylko do krótkich dystansów, warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach:
- po odpaleniu poczekaj chwilę, aby samochód się nagrzał,
- co jakiś czas wybierz się na dłuższą przejażdżkę
- od czasu ruszenia, do pełnego nagrzania samochodu nie przekraczaj 2000 obrotów – wydłuży to życie turbosprężarki
- zadbaj o filtr DPF – na krótkim odcinku spalanie jest wyższe, co produkuje więcej toksycznych gazów
- w aucie, które jest mało używane warto przed zimą naładować akumulator
Diesel, a benzyna
Oba silniki mają wiele pozytywów, jak i negatywów. Najlepiej wybierać pojazd zwracając uwagę na codzienne użytkowanie, ponieważ pozwala to na zmniejszenie kosztów. W mieście sprawdzą się benzyniaki, ponieważ zdecydowanie mniej spalą, a ze względu na prostą budowę silnika są mniej awaryjne i krótkie dystanse po prostu im nie szkodzą. Gdy preferujemy długie trasy, albo podróż do pracy to przynajmniej 30 km warto zainwestować w diesla. Gdy dowiemy się jak jeździć dieslem, możemy ograniczyć spalanie, a co za tym idzie zaoszczędzić na kosztach paliwa. Więcej na temat różnic pomiędzy tymi dwoma silnikami możesz przeczytać w tym artykule: diesel, czy benzyna? Co lepiej wybrać
Jak jeździć dieslem podsumowanie
Już wiesz, że jest to typowy długodystansowiec, a jazda po mieście wymaga trochę więcej zobowiązań. Warto zwrócić uwagę na to, że najmniej awaryjne silniki diesla to 1.4D-4D, 1.6 TDI, 1.6 HDI oraz 1.6 CRDi. Ta wiedza przy wyborze samochodu zdecydowanie się przyda. Należy pamiętać również o tym, że od wielu lat normy emisji spalin się zmieniają. W związku z tym za jakiś może się okazać, że pojazdy wyposażone w ten model silnika nie będą mogły wjeżdżać do miast, lub zostaną im narzucone inne ograniczenia. Faktycznie jest to opłacalny zakup, ale tylko w wypadku, gdy dokonujemy go z głową. Jeżeli eksploatacja samochodu będzie zbyt mała, może to wyrządzić więcej szkody niż pożytku, a co za tym idzie wprowadzić kolejne koszty. Jeżeli lubisz jeździć samochodem, zwłaszcza w dalekie trasy, będzie to dobre posunięcie dla twojego portfela, ponieważ w trasie spali zdecydowanie mniej.