Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś

Rozładowany akumulator

Motoryzacja Data publikacji - 15 września 2022 Autor - Redakcja auto-sim.com.pl
akumulator

Bardzo często, gdy temperatura spada, a nasz samochód stoi na polu, gdy wsiądziemy do samochodu, okazuje się, że nie odpala. Rozładowany akumulator to zmora wielu kierowców. Poznaj główne objawy, które wskazują na to, że Twój akumulator jest do wymiany.

Rozładowany akumulator objawy

Jeśli wcześniej nie było innych problemów, a samochód nie chce odpalić, zwłaszcza po mroźnej nocy, wiele wskazuje na to, że akumulator się rozładował. Na szczęście jego obsługa nie jest trudna. Przede wszystkim w pierwszej kolejności warto postawić diagnozę. Warto podnieść maskę i sprawdzić przewody na biegunach akumulatora. Jeśli są luźne, możemy je dokręcić i spróbować ponownie uruchomić samochód. Jeśli kabel się nie poruszy, akumulator najprawdopodobniej unieruchomi pojazd. W tym przypadku mamy dwie możliwości. W pierwszej kolejności możemy uruchomić samochód od innego pojazdu za pomocą specjalnych kabli. Jeśli samochód nadal się nie uruchamia, problem może leżeć poza akumulatorem. Warto zaopatrzyć się w miernik, którego koszt to około 35 zł. Pozwala on na kontrolę napięcia baterii, które w sprawnym modelu powinno wynosić ok. 12.5 V. Objawy rozładowanego akumulatora to: brak reakcji silnika, radia, świateł, wycieraczek lub klimatyzacji.

Dlaczego akumulator się rozładował?

Jak wszystkie urządzenia, baterie zużywają się naturalnie. Ich żywotność wynosi zwykle od 3 do 6 lat. Jednak często przestają działać szybciej, na przykład z powodu niewłaściwego użytkowania. Trzeba też pamiętać, że baterie mniej lub bardziej rozładowują się samoczynnie. Nazywa się to samo-rozładowaniem i dzieje się to nawet wtedy, gdy żaden z odbiorników nie pobiera z akumulatora prądu. Najczęstsze przyczyny rozładowanej baterii to:

  • Niskie temperatury znacznie poniżej 0 stopni Celsjusza
  • Pozostawienie włączonych świateł lub radia przy wyłączonym silniku
  • Rzadko korzystanie z samochodu
  • Drzwi nie są do końca zamknięte (co powoduje ciągłe oświetlenie w aucie)
  • Awaria alternatora
  • Bateria modelu jest niewłaściwie dobrana
  • Zakłócenia elektryczne (np. zanieczyszczenia spowodowane codziennym użytkowaniem)

Przeczytaj również: Diesel, czy benzyna – co lepiej wybrać?

Kiedy akumulator do wymiany

Jeżeli problem z uruchomieniem samochodu pojawił się przy kręcącym silniku warto sprawdzić jak zachowa się po podłączeniu do drugiego akumulatora. Jeśli auto odpali się na innym akumulatorze, rozrusznik silnika najprawdopodobniej nie osiągnie dopuszczalnej prędkości. Warto podkreślić, że problemy z uruchamianiem to nie tylko kwestia awarii baterii. Należy pamiętać, że takie awarie mogą być spowodowane błędem instalacji lub nieprawidłowym działaniem rozrusznika. Jeśli silnik w naszym aucie działa tylko po podłączeniu do zewnętrznego źródła zasilania – najprawdopodobniej istniejący akumulator jest całkowicie rozładowany lub zwarty. Samorozładowanie akumulatora również uzasadnia konieczność jego wymiany. Przed wymianą można spróbować naładować baterię specjalną ładowarką mikroprocesorową. Może się okazać, że będzie to wystarczające na jakiś czas, jednak należy pamiętać, że sprawny akumulator nie wymaga ładowania.

rozładowany akumulator

Akumulator – jak wybrać właściwy?

Już wiesz, jak wyglądają objawy rozładowanego akumulatora. Jeżeli zdecydujesz się na wymianę na nowy model, warto poznać kilka kluczowych kwestii. Przede wszystkim najlepiej wybierać taki produkt, który jest kompatybilny z naszym samochodem. Jeżeli nasz pojazd miał akumulator AGM, powinniśmy zakupić dokładnie taki sam. Nasze auto może potrzebować sprawnego działania systemów start-stop oraz technologii odzyskiwania energii, wtedy musi mieć odpowiednią baterię-w tym wypadku wspomniane wyżej AGM. Pozwala to na prawidłową pracę. W takim przypadku inny model może nie zadziałać lub będzie do wymiany już za kilka tygodni. Pamiętaj, że istnieją dwie wskazówki dotyczące wyboru akumulatora, więc jeśli Twój samochód nie jest fabrycznie wyposażony w akumulator AGM, nie kupuj tego modelu. Wybór niewłaściwej baterii może spowodować wiele szkód.

Redakcja auto-sim.com.pl

Nasi specjaliści zajmujący się tematyką nauki jazdy, motoryzacji i akcesoriów to pasjonaci motoryzacji, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem z czytelnikami. Nasze artykuły nie tylko oferują praktyczne porady dotyczące bezpiecznej nauki jazdy oraz recenzje najnowszych modeli samochodów, ale również inspirują do odkrywania różnych akcesoriów i technologii wspierających komfort i funkcjonalność pojazdów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?